2014 Results

The game results from the 2014 Hottest 7s in the World tournament can be viewed below.

Sat 25 Jan - Field 1

Game Time Team Score Team Score
1 1100 Gumatji Cavaliers 45 v East Arnham RUFC 5
3 1120 Redrock Rugby 0 v NQ Aspired 7s 35
5 1140 Stallions 29 v The Outlaws 0
7 1200 Daveta Rugby 31 v Uni Phoenix 5
9 1220 Tribe 7s 36 v Outback Chiefs 0
11 1240 Sydney University 31 v NT Barbarians 7
13 1300 Zoo Sport 17 v Outback Chiefs 19
15 1320 Hong Kong RUFU 33 v NT Mosquitoes 0
17 1340 Tribe 7s 51 v Blackwater Basilisks 7
19 1400 Borneo Eagles 12 v Rydges King Browns 12
21 1420 Gumatji Cavaliers 38 v NQ Aspired 7s 5
23 1440 East Arnham RUFC 0 v Outback Chiefs 47
25 1500 Hong Kong RUFU 43 v NT Barbarians 0
27 1520 Redrock Rugby 0 v East Arnham RUFC 35
29 1540 Stallions 31 v Uni Phoenix 12
31 1600 Daveta Rugby 60 v The Outlaws 0
33 1620 Zoo Sport 19 v NT Mosquitoes 7
35 1640 Hong Kong RUFU 46 v Outback Chiefs 5
37 1700 Tribe 7s 32 v Rydges King Browns 7
39 1720 Borneo Eagles 85 v Blackwater Basilisks 5
41 1740 Sydney University 5 v Hong Kong RUFU 20
43 1800 Tribe 7s 47 v East Arnham RUFC 0
45 1820 NQ Aspired 7s 28 v East Arnham RUFC 12
47 1840 Uni Phoenix 14 v The Outlaws 5
49 1900 NT Mosquitoes 17 v Outback Chiefs 5
51 1920 Rydges King Browns 71 v Blackwater Basilisks 0
53 1940 Hong Kong RUFU 24 v Zoo Sport 12
55 2000 Daveta Rugby 33 v Stallions 0
57 2020 Redrock Rugby 0 v Gumatji Cavaliers 35
59 2040 Borneo Eagles 28 v Tribe 7s 7

Sat 25 Jan - Field 2

Game Time Team Score Team Score
2 1100 University Pirates 10 v Central Crewsaderz 17
4 1120 Moree Bulls (Blue) 5 v Southern Lions RUFC 19
6 1140 South Darwin 10 v Katherine Brahmans 14
8 1200 MUA Strait Magic 26 v Swampdogs 10
10 1220 East Arnham RUFC 0 v Melbourne City Silverbacks 55
12 1240 Hong Kong RUFU 51 v University Pirates 0
14 1300 Moree Bulls 10 v Palmerston Crocs 21
16 1320 Casuarina Cougars 49 v Kununarra Smashed Crabs 0
18 1340 Collie Crew 27 v Toxic Sushi 5
20 1400 Capricorn Coast Rugby 34 v Laing ORourke 17
22 1420 University Pirates 17 v Southern Lions RUFC 31
24 1440 Tribe 7s 29 v Melbourne City Silverbacks 19
26 1500 Sydney University 43 v University Pirates 5
28 1520 Moree Bulls (Blue) 5 v Central Crewsaderz 12
30 1540 South Darwin 17 v Swampdogs 17
32 1600 MUA Strait Magic 26 v Katherine Brahmans 12
34 1620 Moree Bulls 19 v Kununarra Smashed Crabs 12
36 1640 Casuarina Cougars 24 v Palmerston Crocs 12
38 1700 Collie Crew 41 v Laing ORourke 5
40 1720 Capricorn Coast Rugby 28 v Toxic Sushi 15
42 1740 University Pirates 0 v NT Barbarians 19
44 1800 Melbourne City Silverbacks 45 v Outback Chiefs 0
46 1820 Central Crewsaderz 12 v Southern Lions RUFC 24
48 1840 Moree Bulls (Blue) 7 v University Pirates 19
50 1900 Katherine Brahmans 5 v Swampdogs 27
52 1920 MUA Strait Magic 10 v South Darwin 26
54 1940 Palmerston Crocs 40 v Kununarra Smashed Crabs 5
56 2000 Casuarina Cougars 33 v Moree Bulls 7
58 2020 Toxic Sushi 19 v Laing ORourke 17
60 2040 Capricorn Coast Rugby 10 v Collie Crew 17

Sun 26 Jan - Field 1

Game Time Team Score Team Score Division
63 1120 Hong Kong RUFU 35 v East Arnham RUFC 0 Womens Quater Finals
65 1140 Tribe 7s 69 v University Pirates 0 Womens Quater Finals
67 1200 Rydges King Browns 35 v Outback Chiefs 5 Quarter Finals
69 1220 East Arnham RUFC 5 v The Outlaws 17 Quarter Finals
71 1240 Uni Phoenix 35 v Redrock Rugby 0 Quarter Finals
73 1300 NT Mosquitoes 56 v Blackwater Basilisks 0 Quarter Finals
75 1320 Borneo Eagles 49 v Zoo Sport 0 Quarter Finals
77 1340 Gumatji Cavaliers 19 v Stallions 17 Quarter Finals
79 1400 Daveta Rugby 40 v NQ Aspired 7s 10 Quarter Finals
81 1420 Hong Kong RUFU 17 v Tribe 7s 5 Quarter Finals
83 1440 Hong Kong RUFU 39 v Melbourne City Silverbacks 0 Womens Semi Finals
84 1500 Tribe 7s 40 v Sydney University 0 Womens Semi Finals
85 1520 University Pirates 31 v Swampdogs 0 Semi Finals
86 1540 Moree Bulls 0 v Moree Bulls (Blue) 48 Semi Finals
87 1600 Southern Lions RUFC 17 v MUA Strait Magic 5 Semi Finals
88 1620 South Darwin 0 v Central Crewsaderz 17 Semi Finals
89 1640 Rydges King Browns 24 v The Outlaws 12 Semi Finals
90 1700 Uni Phoenix 5 v NT Mosquitoes 17 Semi Finals
91 1720 Borneo Eagles 12 v Gumatji Cavaliers 28 Semi Finals
92 1740 Daveta Rugby 14 v Hong Kong RUFU 15 Semi Finals
93 1800 Hong Kong RUFU 26 v Tribe 7s 14 Jabiru Final
94 1830 University Pirates 12 v Moree Bulls (Blue) 7 Gekko Final
95 1900 Southern Lions RUFC 22 v Central Crewsaderz 10 Barra Final
96 1930 Rydges King Browns 24 v NT Mosquitoes 7 Buff Final
97 2000 Gumatji Cavaliers 12 v Hong Kong RUFU 28 Croc Final

Sun 26 Jan - Field 2

Game Time Team Score Team Score Division
64 1100 Melbourne City Silverbacks 41 v NT Barbarians 0 Womens Quater Finals
66 1120 Sydney University 25 v Outback Chiefs 12 Womens Quater Finals
68 1140 University Pirates 61 v Laing ORourke 5 Quarter Finals
70 1200 Swampdogs 24 v Kununarra Smashed Crabs 5 Quarter Finals
72 1220 Moree Bulls 26 v Katherine Brahmans 12 Quarter Finals
74 1240 Toxic Sushi 5 v Moree Bulls (Blue) 22 Quarter Finals
76 1300 Southern Lions RUFC 31 v Capricorn Coast Rugby 0 Quarter Finals
78 1320 MUA Strait Magic 33 v Palmerston Crocs 5 Quarter Finals
80 1340 Casuarina Cougars 12 v South Darwin 17 Quarter Finals
82 1400 Collie Crew 10 v Central Crewsaderz 21 Quarter Finals