2013 Results

The game results from the 2013 Hottest 7s in the World tournament can be viewed below.

Field 1 - Saturday 26th January 2013

Game Time Team Score   Team Score
1 9:00 Bungendore Mudchooks 34 v Katherine Brahman 10
3 9:20 East Arnhem 24 v Outback Chiefs 19
5 9:40 Veitacini 19 v ICONZ Rugby 5
7 10:00 SRC Borneo Eagles 28 v Canberra Ozboks 19
9 10:20 ACT Brumbies (Womens) 37 v Mt Erica A (Womens) 0
11 10:40 University Pirates 27 v KRU Rucking Roos (Gold) 0
13 11:00 Collie Threads 10 v Delta Company 26
15 11:20 Sunnybank 21 v NT Mosquitoes 0
17 11:40 Auckland Rugby Union 27 v Randwick 5
20 12:10 Australian Thunderbolts 26 v Wisdom King Browns 19
22 12:30 Papua New Guinea 19 v Team Stallions 19
24 12:50 Pirtek Blackwater Basilisks 24 v Swampdogs 19
26 13:10 Barraba Rams 12 v Larakia Titans 15
28 13:30 Mt Erica A (Womens) 32 v Mudder Ruckers (Womens) 0
30 13:50 SRC Borneo Eagles 38 v ICONZ Rugby 10
32 14:10 Daveta - Bye 0 v ACT Brumbies 35
34 14:30 Sunnybank (Womens) 43 v Pink Bits (Womens) 0
36 14:50 Tsunami Wavewearers 34 v Casuarina 0
38 15:10 Auckland Rugby Union 33 v Sunnybank 0
40 15:40 Randwick 48 v NT Mosquitoes 7
42 16:00 Woy Woy Lions RUC 0 v Kununurra Smashed Crabs 29
44 16:20 South Darwin 12 v Central Crusaders 21
47 16:50 SRC Borneo Eagles 42 v Veitacini 0
49 17:10 ICONZ Rugby 36 v Canberra Ozboks 5
70 17:30 ACT Brumbies (Womens) 27 v East Arnhem (Womens) 0
53 17:50 ACT Brumbies 24 v Casuarina 17
55 18:10 Palmerston 24 v KRU Rucking Roos (Green) 10
57 18:40 The Outlaws 31 v 1st Brigade 0
59 19:00 Randwick 24 v Sunnybank 7
61 19:20 Auckland Rugby Union 36 v NT Mosquitoes 5
63 19:40 Wisdom King Browns 14 v Team Stallions 24
65 20:00 Papua New Guinea 22 v Australian Thunderbolts 24
67 20:20 Mt Erica Beez (Womens) 24 v Central Desert Scorpions (Womens) 5

Field 2 - Saturday 26th January 2013

Game Time Team Score   Team Score
2 9:00 Pirtek Blackwater Basilisks 5 v Larakia Titans 36
4 9:20 Barraba Rams 0 v Swampdogs 43
6 9:40 1st Brigade 12 v Palmerston 26
8 10:00 The Outlaws 46 v KRU Rucking Roos (Green) 0
10 10:20 ACT Brumbies 12 v Tsunami Wavewearers 29
12 10:40 Daveta - Bye 0 v Casuarina 35
14 11:00 Central Desert Scorpions (Womens) 0 v Sunnybank (Womens) 41
16 11:20 Pink Bits (Womens) 10 v Casuarina Cougars (Womens) 24
18 11:40 Mudder Ruckers (Womens) 5 v East Arnhem (Womens) 24
19 12:00 Forward Ho (Womens) 0 v ACT Brumbies (Womens) 65
21 12:20 Woy Woy Lions RUC 0 v Central Crusaders 38
23 12:40 South Darwin 25 v Kununurra Smashed Crabs 5
25 13:00 Bungendore Mudchooks 7 v Outback Chiefs 36
27 13:20 East Arnhem 45 v Katherine Brahman 7
29 13:40 1st Brigade 29 v KRU Rucking Roos (Green) 10
31 14:00 The Outlaws 41 v Palmerston 12
33 14:20 Casuarina Cougars (Womens) 38 v Mt Erica Beez (Womens) 0
35 14:40 Veitacini 21 v Canberra Ozboks 19
37 15:00 University Pirates 15 v Delta Company 12
39 15:20 Collie Threads 21 v KRU Rucking Roos (Gold) 7
41 15:40 East Arnhem (Womens) 29 v Forward Ho (Womens) 5
43 16:00 ACT Brumbies (Womens) 36 v Mudder Ruckers (Womens) 0
45 16:20 Australian Thunderbolts 14 v Team Stallions 19
46 16:40 Papua New Guinea 21 v Wisdom King Browns 14
48 17:00 Katherine Brahman 0 v Outback Chiefs 33
50 17:20 East Arnhem 38 v Bungendore Mudchooks 0
52 17:40 Larakia Titans 12 v Swampdogs 17
54 18:00 Barraba Rams 7 v Pirtek Blackwater Basilisks 36
56 18:20 Sunnybank (Womens) 50 v Mt Erica Beez (Womens) 7
58 18:40 Pink Bits (Womens) 31 v Central Desert Scorpions (Womens) 5
60 19:00 KRU Rucking Roos (Gold) 12 v Delta Company 17
62 19:20 Collie Threads 7 v University Pirates 19
64 19:40 Central Crusaders 40 v Kununurra Smashed Crabs 0
66 20:00 South Darwin 67 v Woy Woy Lions RUC 0
68 20:20 Forward Ho (Womens) 5 v Mt Erica A (Womens) 46
69 20:40 Sunnybank 38 v Casuarina Cougars (Womens) 0

Field 1 - Saturday 27th January 2013

Game Time Team Score   Team Score Division
71 10:00 Barraba Rams 17 v KRU Rucking Roos (Green) 12 Gecko Prelim Quarter
73 10:20 Katherine Brahman 5 v 1st Brigade 22 Gecko Prelim Quarter
75 10:40 Woy Woy Lions RUC 10 v Kununurra Smashed Crabs 17 Gecko Prelim Quarter
77 11:00 KRU Rucking Roos (Gold) 12 v Bungendore Mudchooks 25 Gecko Prelim Quarter
79 11:20 ICONZ Rugby 12 v Wisdom King Browns 17 Buff Quarter Final 1
81 11:40 Casuarina 12 v NT Mosquitoes 14 Buff Quarter Final 2
83 12:00 Sunnybank 35 v Daveta - Bye 0 Barra Quarter Final 3
85 12:20 Papua New Guinea 26 v Canberra Ozboks 10 Barra Quarter Final 4
87 12:40 SRC Borneo Eagles 12 v Australian Thunderbolts 5 Croc Quarter Final 1
89 13:00 Tsunami Wavewearers 28 v Randwick 7 Croc Quarter Final 2
91 13:23 Auckland Rugby Union 33 v ACT Brumbies 5 Croc Quarter Final 3
93 13:43 Team Stallions 24 v Veitacini 7 Croc Quarter Final 4
95 14:03 Sunnybank (Womens) 55 v Mt Erica A (Womens) 0 Jabiru Plate Semi Final 1
97 14:23 ACT Brumbies (Womens) 29 v Casuarina Cougars (Womens) 5 Jabiru Plate Semi Final 1
100 14:46 The Outlaws 17 v University Pirates 12 Barra Semi Final 1
102 15:06 Central Crusaders 0 v East Arnhem 26 Barra Semi Final 2
104 15:30 Palmerston 7 v South Darwin 31 Gecko Semi Final 1
105 15:50 Pirtek Blackwater Basilisks 34 v Bungendore Mudchooks 5 Gecko Semi Final 2
106 16:20 Wisdom King Browns 26 v NT Mosquitoes 31 Buff Semi Final 1
107 16:40 Sunnybank 19 v Papua New Guinea 24 Barra Semi Final 2
108 17:12 SRC Borneo Eagles 17 v Tsunami Wavewearers 0 Croc Semi Final 1
109 17:32 Auckland Rugby Union 38 v Team Stallions 12 Croc Semi Final 2
110 18:00 South Darwin 21 v Pirtek Blackwater Basilisks 7 Gecko Final
111 18:23 Sunnybank (Womens) 21 v ACT Brumbies (Womens) 5 Jabiru Final
112 18:46 The Outlaws 14 v East Arnhem 19 Barra Final
113 19:10 NT Mosquitoes 0 v Papua New Guinea 31 Buff Final
114 19:33 SRC Borneo Eagles 19 v Auckland Rugby Union 36 Croc Final

Field 2 - Saturday 27th January 2013

Game Time Team Score   Team Score Division
72 10:00 Pink Bits (Womens) 27 v Mt Erica Beez (Womens) 0 Jabiru Final Pool Round
74 10:20 Casuarina Cougars (Womens) 40 v Central Desert Scorpions (Womens) 0 Jabiru Final Pool Round
76 10:40 Mt Erica A (Womens) 12 v East Arnhem (Womens) 10 Jabiru Final Pool Round
78 11:00 Forward Ho (Womens) 13 v Mudder Ruckers (Womens) 17 Jabiru Final Pool Round
80 11:20 Tight 5 Thirsty Camel 7 v Tight 5 Palmerston 31 Tight5 Pool Match
82 11:40 The Outlaws 24 v Swampdogs 0 Barra Quarter Final 1
84 12:00 University Pirates 19 v Delta Company 10 Barra Quarter Final 2
86 12:20 Tight 5 South Darwin 17 v Tight 5 Thirsty Camel 0 Tight5 Pool Match
88 12:40 Central Crusaders 24 v Larakia Titans 19 Barra Quarter Final 3
90 13:00 East Arnhem 38 v Outback Chiefs 12 Barra Quarter Final 4
92 13:20 Tight 5 Palmerston 19 v Tight 5 South Darwin 22 Tight5 Final
94 13:40 Barraba Rams 5 v Palmerston 21 Gecko Quarter Final 1
96 14:00 1st Brigade 7 v South Darwin 26 Gecko Quarter Final 2
98 14:20 Kununurra Smashed Crabs 0 v Pirtek Blackwater Basilisks 38 Gecko Quarter Final 3
99 14:40 Bungendore Mudchooks 24 v Collie Threads 7 Gecko Quarter Final 4
101 15:00 East Arnhem (Womens) 5 v Pink Bits (Womens) 34 Barra Final